AİZANOİ ANTİK KENTİ’NDE SENFONİK TÜRKÜLER KONSERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan, 1. Aizanoi Sanat Festivali, 25 ülkeden büyükelçi ve misyon şeflerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Büyükelçiler Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Antik Kentler Konser dizisinin ilki olan Senfonik Türküler Konseri öncesi Kazı Evi’ni ziyaret ederek Kütahya ve Aizanoi Antik Kenti’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Aizanoi Antik Kenti’nde düzenlenen 1. Aizanoi Sanat Festivali’ne Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Hüseyin YAYMAN, Kütahya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, Uşak Valisi Sn. Salim DEMİR, Kütahya Milletvekilleri Sn. Şükrü NAZLI, Vural KAVUNCU, İshak GAZEL ile Ahmet TAN, Kütahya Belediye Başkanı Sn. Kamil SARAÇOĞLU, Afganistan, Filipinler, Çin, İspanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Güney Kore, Pakistan, Güney Afrika, Ruanda, Makedonya, Kanada, Danimarka, Polonya, Brezilya, İsrail, Kostarika, Tayland, Vatikan, Moritanya, Brunei, Guetamala, Kosova, Letonya, Lübnan, Azerbaycan büyükelçi ve misyon şefleri, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi heyeti, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn. Yalçın KURT, Genel Müdür Yardımcısı Sn. Melik AYAZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sn. Zülkarni YELDEMEZ, Müze Müdürümüz Sn. Metin TÜRKTÜZÜN, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, STK Temsilcileri, Kütahya il protokolü ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“MİRASIMIZI BÜTÜN DÜNYAYLA PAYLAŞMAMIZA YARDIMCI OLUN”

Aizanoi Antik Kenti’nin dünyaya anlatılması gerektiğine dikkat çeken ve bu konuda konuklardan destek isteyen Kütahya Milletvekili Sn. Vural KAVUNCU, “Bugün dünya tarihinden günümüze ulaşan bir medeniyetin izlerini birlikte solumaya, bu medeniyetin izleri altında enfes bir konser dinlemeye geldik. Kütahya sanatıyla, kültürüyle, tarihiyle, kendine özgü dokusuyla, doğasıyla, kaplıcalarıyla dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesidir. Bugün burada gördüğünüz bu antik kent sadece Çavdarhisar ve Kütahya’ya ait olan bir kalıntı değildir. Bu kalıntı insanlığa ve bütün dünyaya ait olan bir kültür mirasıdır. Bu anlamda özellikle buraya teşrif eden büyükelçilerimize ve diğer illerden gelen misafirlerimize seslenmek istiyorum. Bu insanlık ve tarih mirasımızı bütün dünyayla paylaşmamıza yardımcı olun. Gittiğiniz kendi ülkelerinizde buradaki çok önemli dünya mirasından bahsedin ve burayı ziyaret etmelerini sağlayın. Biz kendilerini burada ağırlamaktan mutluluk duyacağız” dedi.

“AİZANOİ BİR İNSANLIK MİRASIDIR”

Eserlerin yalnızca Kütahya’ya değil dünyaya ait bir insanlık mirası olduğunun altını çizen Kütahya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, “Kütahya olarak topraklarımızda yaşamış olan kadim medeniyetimizin bize yüklemiş olduğu sorumluluk; bu eserleri yaşatmak ve tanıtmaktır. Bu eserler yalnızca Kütahya’mıza ve Çavdarhisar’ımıza ait eserler değil, bir insanlık mirası olduğu için tüm insanlar tarafından bilinip, gezilip, paylaşılması lazım. Bu amaca hizmet etmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ilimize göstermiş olduğu ilgi her türlü takdirin üzerindedir. Buraya hareket halindeyken Kültür ve Turizm eski Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın bize telefonla iletmiş olduğu bir görev; katılanlara selamının iletilmesi. Ben Sayın Bakanımızın selamlarını sizlere iletiyorum. Tarihi eserlerimize hizmet eden, onların tanıtılmasında, ortaya çıkarılmasında görev alan kazı ekibimiz, Bakanlık ekibimiz, ilçede görev yapan arkadaşlarımızın tümü olmak üzere ben hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KÜTAHYA İLKLERİN ŞEHRİ”

Kütahya’nın birçok ilke ev sahipliği yaptığını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Hüseyin YAYMAN, “Kütahya’mız bütün Anadolu’nun en güzel eserlerini barındırır ama onunla beraber dünyanın ilk ticaret borsası buradadır. Dünyanın ilk Toplu İş Sözleşmesi Kütahya’da imzalanmıştır. Kütahya’ya gelen herkesin muhakkak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Frig Vadisi’ni görmesini tavsiye ederiz. Yine mutlaka dünyada ayakta kalmış en sağlam Zeus Tapınağı Aizanoi Antik Kenti’ni görmelisiniz. Kütahya’mız aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş şehridir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Sn. Burak TÜZÜN şefliğinde Senfonik Türküler Konseri icra edilmiştir.  Sanatçılar, Kütahya, Ankara, İç Anadolu, Bilecik, Hatay, Erzurum, Eskişehir, Azerbaycan, Ordu, Diyarbakır ve Yozgat’a ait birbirinden değerli eserlerle konuklara unutulmaz bir gece yaşattılar.  Renkli görüntülerin yaşandığı konserde büyükelçiler ve konuklar kimi zaman söylenen şarkılara eşlik etti, kimi zaman da Çavdarhisar halkı ve kazı ekibi öğrencileriyle dans etti.

22.07.2017